هنگام انتخاب لباس کار مناسب شرایط کاری پرسنل، مدیران HSE می باید با استانداردها و تعاریف آن بیشتر آشنا باشند و پس از ارزیابی مخاطرات کاری کارکنان با شناخت کامل البسه و لوازم ایمنی مناسب در برابر خطرات شناسایی شده اقدام به دستور خرید آنها کنند.

(لازم به ذکر است بسیاری ازین استانداردها در لباس های تولید داخل لحاظ شده ولی به دلیل عدم آگاهی تولید کننده در فرم های مشخصات فنی آن اشاره ای نشده است)

در صنعت پوشاک کار ما با واژگان اختصاری FR/CP,AR-CP-FR مواجه هستیم که در ادامه این مقاله به تعاریف آنها می پردازیم. همچنین استانداردهای متنوع مانند NFPA70E-NFPA2113-OSHA1910.269-OSHA.1910.132 را در این مقاله تشریح می کنیم.

ترجمه و تالیف: سعید خواجه سعیدی

اصول اولیه

هنگامی که خطراتی که ممکن است کارکنان با آن روبرو شوند را تعیین کردیم،می باید لباس مخصوص را که در برابر این خطرات از سلامت کارکنان محافظت می کند را شناسایی کنیم؛ممکن است متوجه شویم که فقط یک نوع محافظت نیازداریم یا ممکن است بایک انتخاب صحیح در برابر چند خطر آنها را ایمن کنیم.

در غالب اوقات ممکن است با یک لباس محافظتی، تمامی مخاطرات موجود در محیط کار را پوشش دهیم.به عنوان مثال محصولاتی وجود دارند که دارای قابلیت آنتی الکترو استاتیک و همچنین ضد آتش هستند.یا محصولاتی که علاوه بر ضد تشعشع و میدان مغناطیسی، مناسب برای پاشش مذاب هستند.با این حال شرایطی وجود دارد.

FR- مقاوم در برابرشعله (دیرسوز) Flame resistant

لباس FR با متریالی طراحی و ساخته شده است که هنگامی که در معرض شعله قرار میگیرد، مقاومت مناسبی در برابر سوختن از خود نشان دهد.همچنین خاصیت خود خاموش شوندگی داشته باشد و پس از شعله ور شدن به صورت اتوماتیک خاموش شود.
محصولات FR برای محیط های کاری که در معرض شعله آتش هستند، ایده آل است.همچنین در جاهایی که پتانسیل برای آتش سوزی وجود دارد مانند صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، خدمات آتش نشانی، آزمایشگاه ها و جاهایی که ممکن است ذرات اشتعال زا در هوا پراکنده باشند، استفاده می شود.
استاندارد NFPA2112 حداقل استاندارد مورد نیاز برای لباس های FR است و NFPA2113 دستورالعمل هایی در مورد انتخاب، مراقبت، نحوه استفاده و نگهداری لباس های FR ارایه می دهد.لباس های دارای این استاندارد اطمینان کافی برای استفاده در محیط های فوق را برای شما مهیا می کند.

AR- قوس الکتریکی (Arc Rated)

لباس های AR به طور خاص برای محافظت بدن در برابر خطات ناشی از تشعشعات قوس های الکتریکی طراحی و ساخته شده است.این لباس ها غالباً مورد استفاده کارکنانی که در نزدیکی تجهیزات الکتریکی و برقی کار می کنند است.
تمامی لباس های AR خاصیت ضد شعله یا FR را دارند ولی عکس این معادله صادق نیست ینی لزوماً تمام لباس های FRخاصیت AR را ندارند.قوس الکتریکی می تواند به میزان بیش از 10هزار درجه فارنهایت (داغ تر از سطح خورشید) برسد،این بدین معنیست که لباس های طراحی شده برای خطرات در معرض شعله آتش ممکن است به اندازه کافی مقاوم نباشند؛

این نکته رادر نظر داشته باشید که تمام لباس های AR برای مقاومت در برابر همان میزان انرژی حرارتی ساخته نمی شوند.این لباس ها دارای درجه های مختلف قوس الکتریکی بر اساس سطح حفاظت ارائه می شود.
با رتبه بندی سطح خطر قوس الکتریکی محل کار می توانید از استانداردهای مختاف مانند NFPA70E یا OSHA1910.269 متناسب با نیاز خود استفاده کنید.

CP- محافظ در برابر پاشش مواد شیمیایی  (Chemical-splashprotective)

بسیاری از مواد شیمیایی مایع در تماس با پوست می توانند مضر باشند؛این انواع مواد شیمیایی خطرناک را می توان در انواع محیط های کاری پیدا کرد و حفاظت مورد نیاز بستگی به مواد شیمیایی مورد استفاده و نوع کار انجام می شود.
در موارد شدید لباس محافظ کامل بدن برای حفاظت مناسب، لازم است.با این حال اگر یک کارگر فقط در معرض پاشش کم و مشخص در قسمتها و اعضای مختلف بدن باشد، می توانیم از شیلد، پیش بند، روپوش و یا پابند و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده کنیم که معمولاً برای آزمایشگاه ها روپوش آزمایشگاهی CP ماسب ترین گزینه می تواند باشد.

FR/CP- مقاومت در برابر شعله و محافظ شیمیایی (Chemical-splash protective)

در برخی از محل های کار با هردو خطر حرارت شعله و پاشش مواد شیمیایی مواجه هستیم؛این ترکیب خطرات را معمولاً می توان در محیط های کاری صنایع آب و برق، صنایع مواد غذایی، آزمایشگاه های پزشکی و تحقیقاتی، محیط کاری ماشین آلات و حمل و نقل و فراتر از آن یافت.
تا همین اواخر محافظت در برابر این خطرات اغلب نیاز به استفاده از دو لباس همزمان داشت که معمولاً مشکلاتی برای کارگران اعم از گرما و عدم تنفس بدن را به همراه داشت که خوشبختانه اکنون با در دست قرار گرفتن لباس کارهای سبک وزن یکسره و دو تکه شامل کاپشن وشلواریا بلوز و شلوار با قابلیت تنفس و محافظت در سطح FR/CP ارتقاء محسوسی دراین صنعت صورت گفته است و راحتی کارگران دراستفاده از این قبیل لباس کارها چندین برابر افزایش یافته است.

جمع بندی نهایی

در دنیای ایمنی و لباس کار در حالی که حفاظت مناسب همیشه مهمترین نکته است، عوامل دیگر مانند راحتی و سبکی می توانند بر رعایت استفاده و ایمنی افراد تاثیرگذار باشند،ضمن اینکه زیبایی هم اهمیت ویژه ای دارد . کارکنان معمولاً ترجیح می دهند لباس کارشان زیبایی مطلوبی داشته باشد.

نکته مهم دیگر کیفیت و دوام محصول است؛فرسودگی لباس کار طی استفاده، سوراخ و پاره شدن وآسیب دیدن آن می تواند سطح ایمنی و حفاظت آن را تحت شعاع قرار دهد.علاوه بر این محصولات با کیفیت پایین و یا دوام کمتر باید سریعتر جایگزین شود و این موضوع هزینه های بالاتری در طول زمان ایجاد خواهد کرد.

انتخاب لباس کار ایمنی مناسب در واقع در سه مرحله ساده انجام پذیر است:
اول ارزیابی خطرات موجود در محیط کار، دوم انتخاب سطح حفاظت وگزینه های موجود برای خرید و سوم با توجه به عوامل دیگر مانند راحتی ،دوام و زیبایی انتخاب نهایی صورت پذیرد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست